Cena za dokonalost Céline Raphaëlová

české

• , zakoupeno v Booktook.cz

• Žádná
  • , zakoupeno v bux.cz

chvílemi běhá mráz po zádech, čte se jedním dechem, je dobře, že taková kniha vyšla.

Autor
Rok vydání
2015
Jazyk
české

Když malá Céline projevila hudební nadání, koupil jí otec klavír a rozhodl se, že z dcerky vychová virtuosku. Jeho praktiky se však velmi odlišovaly od běžných rodičovských a pedagogických metod.

Spočívaly v ponižování, týrání, bití, odpíral dcerce stravu, nebo ji naopak nutil sníst zbytky smíchané v odpornou šlichtu. Běžně ji zamykal, vyhrožoval jí a jeho slova: Jsi horší než pes, se dítěti nesmazatelně vryla do paměti. Holčička se nakonec ocitla na pokraji smrti. Kniha je otřesný a neuvěřitelně silný dokument, který se ve

Francii zařadil mezi bestsellery.

Ukázka z textu:

Otec mě požádal, abych mu zahrála concerto od počátku do konce.

Stoupl si za mě, což obvykle nedělal. Neviděla jsem ho ani v odrazu desky klavíru. Nemohla jsem se připravit na jeho rány, neviděla jsem jeho gesta. Byla jsem zkrátka úplně bezbranná. Zaplavila mě úzkost a zapomněla jsem na partituru. Ruce se mi roztřásly.

V obtížné rychlé části třetí věty se mi zamotaly prsty. Uchopil mě za vlasy a omlátil mi hlavu o klávesy. Byla to strašlivá kakofonie.

Sotva jsem popadala dech. Pak mě stejně surově pustil. Zamířil k oknu a zavřel okenice. Potom odešel a zamkl mě.

• , zakoupeno v Booktook.cz

• Žádná