Chci, abys byl + CD - Tomáš Halík

978-80-7422-178-1
Vazba
Pevná s přebalem lesklá

• přiložené CD, téma knihy, oblíbený autor

Profesora Halíka nelze kritizovat, je geniální a všichni Češi by si měli vážit toho, že tato mimořádná osobnost zůstává v Čechách, protože v zahraničí by mu možná bylo mnohdy lépe. Knihu jsem si vybrala, protože mě zaujalo její téma. Koupila bych ji klidně za více peněz. Je dobré poslechnout si nejprve CD, pak se čte kniha lépe. Je určena pro každého; věřícího, ateistu, hledajícího, vzdělance, potěší i obyčejnou prodavačku. Aby čtenář vstřebal vše, co chce Tomáš Halík říci, potřebuje k četbě klid, protože kniha vyžaduje soustředěnost a podněcuje k zamyšlení nad tématem láska. Kniha mě potěšila, ani bych nečekala, že mě T. Halík zklame. Mně osobně hodně pomohlo naposlouchat několikrát CD, to by měl autor přiložit ke každé své knize, usnadní tak obyčejnému člověku, který mnohdy v obavách, že nebude rozumět obsahu jeho díla, raději koupí nějaký kýč. Je to jako s jeho kázáním, také někdy nerozumím a potřebovala bych ho slyšet sedmkrát.

• , zakoupeno v Knihy Dobrovský

Kniha jedinečným způsobem schrnuje thematiku krise víry v Boha, krisi našeho vztahování se ke svému životu s nadějí, že Bůh přeci jen je a dává tím životu i význam nad čistou pragmatickou materialitou fysické existence a že lidská etika je etikou před tváří Boží. Jedná se o vyobrazení zvláštního rozpoložení duše postmoderního člověka: naší úpěnlivé prosby, vřelé modlitby a naléhavé potřeby, aby Bůh opravdu byl, a strachu z "opuštěnosti od Boha", jak ve svých exegesích jinde říká Tomáš Halík. Je to vyjádřením stejně srdečného přání Boží blízkosti, jaké zaznělo z úst papeže Jana Pavla I.: Přál bych si, abys mi v hodině mé smrti byl nablízku, abys mě držel za ruku."

Autor
ISBN
978-80-7422-178-1
Vazba
Pevná s přebalem lesklá

V naší době zřejmě končí novověká podoba náboženství, nekončí však víra, naděje a láska. Tomáš Halík ve svých knihách píše o víře a naději, však hlavním tématem této knížky Chci, abys byl, láska. Jaký význam mohou mít známé biblické výroky o lásce i pro lidi, které samo slovo Bůh spíš uvádí do rozpaků? Autor tvrdí, že teprve v hloubce lidské zkušenosti lásky se může znovu ukázat smysl slova Bůh, které se pro lidi skrylo v temném oblaku. Nabízí nový úhel pohledu na lásku člověka k Bohu, k sobě samému, k bližním včetně nepřátel, na lásku, která je silnější než smrt.

• přiložené CD, téma knihy, oblíbený autor