Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Knihy

Jak vybrat knihu?

Je velice nepříjemné investovat, v dnešní době nemalé peníze, do knihy, která nakonec neuspokojí vaše očekávání. Proto je dobré si před samotným nákupem ujasnit, co vlastně od knihy očekáváte a odhadnout vaše čtenářské možnosti. Teprve tehdy si dokážete z nepřeberného množství titulů správně vybrat.

 
Rychlé odkazy:

Jaký zvolit žánr?

Žánr volte podle toho, co od knihy očekáváte. Pokud se chcete při čtení pobavit nebo si oddychnout volte beletrii, tedy romány, povídky či detektivky. Jestliže chcete popustit uzdu své fantazii, můžete sáhnout po sci-fi či fantasy. Čekáte – li od knihy nové poznatky či poučení vybírejte z knih naučných, například z klasických encyklopedií. Encyklopedie se můžou věnovat spoustě témat a oborů, ale nejvíce samozřejmě záleží na vašich zájmech a zálibách. Základním dělením je však rozdělení na encyklopedie obecné a specializované. Obecné encyklopedie, to jsou velká díla, která spojují mnoho poznatků různých oborů, specializované se pak zaměřují na určitý okruh např. na zvířata, letectví nebo třeba bojové sporty.
Encyklopedie jsou většinou strukturovány jako soubor hesel a obrázků k danému tématu, tuto strukturu však nelze použít ve všech případech a proto do sekce naučných patří i ty knihy, které se věnují tématům, jako např. zdravý životní styl, psychologie či ekonomie. Do jisté míry naučná může být i literatura faktu, která své příběhy staví na reálných, například dějinných událostech, takže se při čtení takovýchto knih můžete jednak poučit, ale zároveň pobavit. 
Pokud vybíráte knihu pro své děti, nejzákladnějším kritériem je určitě věk dítěte, popřípadě jeho schopnost číst. Pro ty nejmenší děti, které ještě nečtou, jsou určitě vhodná různá leporela či obrázkové knížky. Pro malé čtenáře začátečníky jsou vhodné knihy s krátkými příběhy, básničkami či říkankami. Ty starší a zdatnější pak jistě zvládnou i delší souvislé příběhy.
 

Kolik stránek by kniha měla mít?

Toto kritérium by si pravděpodobně měl zvolit každý podle svých vlastních schopností a možností. Kupujete – li však knihu třeba jako dárek a chcete, aby váš dar měl opravdu úspěch, je třeba se zamyslet, kolik stránek by kniha měla mít. Pokud víte, že obdarováváte náruživého čtenáře, nebojte se sáhnout po románu. Ty bývají opravdu dlouhé, ale to vášnivému čtenáři vadit nebude. Pokud si nejste jisti jaký je dotyčný čtenář, volte raději novely či povídky, které bývají co do rozsahu kratší.
 

Kniha jako dárek?

Kupujete-li knihu jako dárek je dobré alespoň přibližně znát zájmy a záliby toho, komu má být kniha věnována. Samozřejmě lehčí to mají ti, kteří vědí, že jejich dědeček či tatínek jsou fandové hokeje, fotbalu, popřípadě milovníci letadel, aut, lodí či jídla. Pro takovéto lidi není příliš těžké knihu vybrat, stačí prostě sáhnout po tom titulu, který se danému tématu věnuje. Milovník vína jistě ocení encyklopedii vín, fotbalový fanda zase životopis svého oblíbeného fotbalisty.
Pro většinu žen je v dnešní době velkým zájmem vzhled a velice často jejich váha. Proto všechny knihy, které začínají slovem Hubneme či Zdravý životní styl, budou ty pravé. Trefou do černého samozřejmě mohou být i kuchařky a knihy o jídle, zejména pro maminky, které každý týden řeší, co zase uvařit. Chcete-li ale vaší babičku obdarovat nějakou knihou se zajímavým příběhem je už výběr o něco složitější. Má-li vaše babička ráda napětí, určitě nepohrdne dobrou detektivkou. Sázkou na jistotu může být i zamilovaný román, mezi nejoblíbenější patří například ty z lékařského prostředí nebo romány historické. Romány či detektivky hledejte vždy v sekci beletrie.
Pro mladší ročníky může být dobrou volbou kniha z kategorie fantasy či sci-fi a pro ty úplně nejmladší staré dobré osvědčené pohádky.
Porovnat knihy