O češtině s Karlem Olivou - Karel Oliva
Doporučené nabídky (2)
Nejlevnější nabídky (13)
Popis produktu
Parametry produktu
Recenze
O češtině s Karlem Olivou - Karel Oliva, zakoupeno v Kosmas.cz
Doporučuje produkt
Rozhovor.
, zakoupeno v MegaKnihy.cz
Doporučuje produkt
Zajímavé, informativní, čtivé.
, zakoupeno v MegaKnihy.cz
Doporučuje produkt
Problémy kolem pravopisu a češtiny vůbec, čtivé napsané.
Parametry produktu
Popis produktu
Chcete vědět, jak vznikla vyjmenovaná slova, kde se vzalo kroužkované „ů“ nebo „oslí můstky“ a nakolik vážně byly míněny jazykové brusy typu čistonosoplena, knihovtipník a klapkobřinkotruhla? Co bylo motivem nepříliš povedené reformy pravopisu z roku 1993 a čím to, že dnešní maturanti nechápou význam slov „příkrý sráz“? V knižním rozhovoru s jazykovědcem Karlem Olivou se o naší mateřštině dozvíte spoustu dalších zajímavostí. Třeba čím jsou unikátní výrazy kulaťoučký nebo páteř, proč se v češtině neuchytily pojmy nožehlák či Křemíkové údolí, že užití předložkové vazby díky nehodě už není hřích a spojení umělecká kovářka Jana Kovář skvěle dokládá rozpolcenost feministických lingvistek.
Na slovo – zejména na české slovo – vzatý expert, někdejší dlouholetý ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, v odpovědích na otázky novinářky Ivany Karáskové fundovaně a vtipně odhaluje mnohdy překvapivé skutečnosti, které vás ve škole neučili – nebo dokonce učili špatně. Jako zkušený popularizátor češtiny s lehkostí přibližuje osobitost jazyka, ať už se to týká jeho historie, slovní zásoby či pravopisu. Rovněž bez okolků glosuje řečnické dovednosti politiků nebo se zamýšlí nad specifiky češtiny. Na úplný závěr se dozvíte, zda naší mateřštině nehrozí zánik a vytěsnění univerzální „evropanštinou“.
Mimochodem, víte, že čeština naučila svět používat výraz tunel pro odklánění toku peněz, za mnohé vděčíme tiskařské chybě a mezinárodní označení elementární částice quark (kvark) pochází ze slova tvaroh?
Podívejte se, kde můžete produkt koupit:
Chybí či je nepravdivý některý důležitý parametr? Uvedené informace jsou pouze orientační, před zakoupením ve vybraném obchodě doporučujeme ověřit, že prodávaný model má klíčové vlastnosti dle vašich požadavků. I když se snažíme o maximální přesnost informací, bohužel nemůžeme zaručit jejich 100% správnost. Ceny produktů jsou uváděny včetně DPH.
Hodnocení produktu
O češtině s Karlem Olivou - Karel Oliva- velmi zaímavá kniha,rozšiřuje přehled o češtině
- není
, zakoupeno v MegaKnihy.cz
Doporučuje produkt
Kniha dává možnost orientace v rodné řeči, je velmi zajímavá
, zakoupeno v MegaKnihy.cz
Doporučuje produkt
Problémy kolem pravopisu a češtiny vůbec, čtivé napsané.
, zakoupeno v Kanzelsberger
Doporučuje produkt
Jakékoliv informace, které podává Karel Oliva, jsou na vysoké odborné úrovni, a přitom sdělovány tak, aby je pochopil každý člověk.
, zakoupeno v Kosmas.cz
Doporučuje produkt
Rozhovor.
, zakoupeno v MegaKnihy.cz
Doporučuje produkt
Zajímavé, informativní, čtivé.
, zakoupeno v MegaKnihy.cz
Doporučuje produkt
Zábavně a poutavě o češtině.